WESTERN SPRINGS COLLEGE
Nga Puna O Waiorea
 
2015 Western Springs College Swimming Sports Results

Congratulations to the students who have gained a placing in this year’s Swimming Sports. The winners and other placings are listed below along with the new records which have been set.

2015 Swimming Records

The following records were broken during the 2015 Swimming Sports:

Event Swimmer Record Time Previous Record
50M FREESTYLE
Intermediate Boys
 
Reuben Curtin Symes
27.85 28.81
25M BREASTROKE
Junior Boys
Intermediate Boys
Senior Boys
 
Oscar Greenhough
Finn McIntyre
Jaiqi Pang
 
17.25
16.63
15.25
 
17.28
16.81
16.10

25M BACKSTROKE
Intermediate Boys

 
Reuben Curtin Symes
 
15.33
 
15.35
25M BUTTERFLY
Junior Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
 
Oscar Greenhough
Hinemoa Fonua
Reuben Curtin Symes
 
15.81
14.05
13.97
 
15.82
14.13
14.41
25M FREESTYLE
Junior Boys
 
Taine Slaughter
 
13.60
 
13.69

Reuben Curtin Symes broke 3 records – 2 of the records had been held since 2011 by Shaan Mistry (NZ Representative).

Oscar Greenhough broke 2 records.

25M Freestyle
Rank Jnr Girls Int Girls Snr Girls Jnr Boys Int Boys Sen Boys
1 CROAD Caitlyn FONUA Hinemoa PRENDERGAST Danielle SLAUGHTER Taine CURTIN SYMES Reuben PANG Jiaqi
2 SADGROVE Emma PENNYCOOK Gemma STENHOUSE-BURGESS Zoe Elizabeth GREENHOUGH OscarWATENE-TAUREREWA Kauri CUMMINGS ANTHONY MCARTHUR Cole
3 ATKINS MACKEY Evie Quinn ROBINSON Heidi WATENE-TAUREREWA Kauri MCDOWELL Jay DRAKE-ROGERS Jamie WOLFGRAMM Solomon

Breast Stroke
Rank Jnr Girls Int Girls Snr Girls Jnr Boys Int Boys Sen Boys
1 CROAD Caitlyn FONUA Hinemoa PRENDERGAST Danielle GREENHOUGH Oscar MCINTYRE Finn PANG Jiaqi
2 SADGROVE Emma PENNYCOOK Gemma STENHOUSE-BURGESS Zoe Elizabeth CONWAY Cosmo ULLRICH August DARRAGH-MAJOR Buster Jay
3 ATKINS MACKEY Evie Quinn MCINTOSH ELLA BROWN-TAPUIKORE Pania-Rose SLAUGHTER Taine FALEOLO-NGAROPO Nathan WOODALL Matthew

Butterfly
Rank Jnr Girls Int Girls Snr Girls Jnr Boys Int Boys Sen Boys
1 CROAD Caitlyn FONUA Hinemoa PRENDERGAST Danielle GREENHOUGH Oscar CURTIN SYMES Reuben CLIFTON Oliver
2 SADGROVE Emma PENNYCOOK Gemma STENHOUSE-BURGESS Zoe Elizabeth PATELESIO TOVIA ULLRICH August
3 SHAIKH Aasiya ROBINSON Heidi CONWAY Cosmo RUDD Noah Joseph

Backstroke
Rank Jnr Girls Int Girls Snr Girls Jnr Boys Int Boys Sen Boys
1 CROAD Caitlyn FONUA Hinemoa PRENDERGAST Danielle CONWAY Cosmo CURTIN SYMES Reuben WOODALL Matthew
2 SOMERVILLE Ella PENNYCOOK Gemma STENHOUSE-BURGESS Zoe Elizabeth PATELESIO TOVIA ULLRICH August DARRAGH-MAJOR Buster Jay
3 SADGROVE Emma ROBINSON Heidi WATKINSON Luke RUDD Noah Joseph FALEOLO-NGAROPO Nathan MCARTHUR Cole

50m Freestyle
Rank Jnr Girls Int Girls Jnr Boys Int Boys Sen Boys
1 CROAD Caitlyn FA'ALOGO-LILO Loimataolealofa WATKINSON Luke CURTIN SYMES Reuben PARRA BELTRAN JUAN
2 SADGROVE Emma PENNYCOOK Gemma SLAUGHTER Taine CUMMINGS ANTHONY DARRAGH-MAJOR Buster Jay
3 SALMON Harriet ROBINSON Heidi MCDOWELL Jay SALMON Theodore WOODALL Matthew